Alvászavar, álmatlanság

almatlansag

Az emberek 30%-a szenved valamilyen alvászavarban, és ezekben az esetekben már orvosi segítséget igényelne a probléma, ám rendszerint hajlamosak vagyunk sokáig tűrni az alvászavart vagy az álmatlanságot, nem tulajdonítunk neki különösebb jelentőséget, holott, hosszú távon ez komolyabb problémát és egyéb betegséget is okozhat.

Életünk egyharmadát alvással töltjük, a felnőttek nagy része 6-9 órai alvással beéri, de vannak szélsőséges esetek, ugyanakkor a túl sok, vagy a túl kevés alvás nappali fáradtságot egyaránt okozhat. Rontja a munkahelyi teljesítményt, a hangulatot, a memóriát, a koncentrálóképességünket, növeli a baleset veszélyét, súlyosabb esetben depresszióhoz vezethet. Erre pedig különösen oda kell figyelni, mert életminőségünket befolyásolja, amiből nagyon nehéz kilábalni.

Az alvászavarok között a leggyakrabban előfordulók az inszomnia (alváselégtelenség), hiperszomnia, paraszomnia, alvás-ébrenlét ciklus zavarai. Ezek közül is az álmatlanság, amivel leggyakrabban szembesül a mai társadalom embere. Lényege, hogy annak ellenére, hogy úgy érzi fáradt és álmos, mégse tud elaludni vagy csupán felületesen alszik. Ennek az alvászavarnak a hátterében csupán 25% belgyógyászati probléma áll, a többi sajnos kőkemény mentális, pszichés betegség, és 25% még, amit az életmódbeli tényezők számlájára írhatunk.

Ha a mentális betegségeket tovább boncolom, és próbálom megfejteni, hogy mi lehet a lelki sík mozgatórugója, ami inszomniához vezet, akkor a depressziót és szorongásos zavarokat emelném ki.

A szorongás és a sokszor indokolatlan félelem az, ami gyakran vezet alvászavarhoz, amíg csak enyhe inszomniával nézel szembe, akkor relaxációval, meditációval enyhíteni lehet, valamint a jóga kifejezetten pozitív hatással van a szorongásos félelem feloldására. Emellett az a stressz mennyiség, ami naponta éri a társadalom emberét igazán puha táptalaja az álmatlanságnak, ha nem motiváló a stressz forrásunk, hanem akut módon van jelen életünkben, akkor az, képes az éjszakai pihenés útjába állni. Szó szerint megkeserítve ezzel az életet!

Ha a lelki okokra vezetem vissza az alvászavart, akkor rögtön megérted, mi az, amin gyökeresen változtatnod kell. Ebben maximálisan a segítségedre lehetek! Semmi mást nem kell tenned, mint felkeresni, hogy együtt javítsunk az életminőségeden, fizikai és mentális síkon egyaránt!

Alvás idején nyitottabbak vagyunk az ismeretlenre, és sebezhetőbbeknek is érezhetjük magunkat, ha életünk tele van feszültséggel, szorongással, olykor bűntudattal, félelemmel, bizonytalanságot érzünk, akkor foggal-körömmel próbáljuk megakadályozni, hogy az álom a hatalmába kerítsen bennünket. Olykor úgy érezhetjük, hogy alváskor egy kicsit meghalunk, ez viszont felébreszti az ismeretlentől, az éjszakától való félelmet, vagy tudat alatt úgy érezzük, hogy nem érdemeljük meg az éjszakai, nyugodt pihenést.

Az álmatlanság, az alvászavar ugyanakkor kapcsolódhat ahhoz, hogy képtelenek vagyunk saját magunkat szeretni, nem bízunk saját szeretetünkbe, az életünkbe.

Nincs más kiút, meg kell tanulnunk lazítani, relaxálni, meditálni, feloldani a feszültséget, helyet adni életünkbe az álomnak és a pihenésnek.

Csodálatos lesz újra pihenten ébredni, egészségesen testben és lélekben egyaránt. Keress meg bizalommal, hogy minél hamarabb a spirituális fejlődés, és a fizikai egészség útjára lépj!

Menü