Demencia

Demencia

A demencia nem más, mint az érzelmi és gondolkodásbeli képesség olyan mértékű hanyatlása, ami már korlátozza az egyén társas életét. Egy olyan betegségről beszélünk, ami rendszerint idős korban (60. életév után) jelenik meg, hátterében az agy igazolható betegsége állhat (leggyakoribb ok az Alzheimer-kór), de emellett számos egyéb ok is együttállhat, ami előidézi a szellemi képességek elvesztését. Jelenleg gyógyítani nem, csak lassítani lehet a szindrómát megfelelő gyógyszeres kezeléssel.

A demencia jelei mellett gyakran elmegyünk úgy, hogy észre se vesszük, pedig árulkodóak lehetnek a hirtelen felbukkanó memóriazavarok, a beteg elfelejti, hova tette le kulcsait, hirtelen nem jut eszébe egy ismerős neve. Ezek kezdetben ritkán fordulnak elő, de aztán egyre sűrűbben, és egyre több tünet kapcsolódik hozzá, majd a folyamat hirtelen felgyorsul és onnantól nincs visszaút.

50 éves kor előtt szinte kizárt a betegség megjelenése, míg 50 és 65 év között is igen alacsony a valószínűsége, 65 év fölött viszont a kockázat minden öt évben akár kétszeresére is nőhet. Először csak azt veszi észre a 65 év fölötti ember, hogy hirtelen feledékeny lesz, amire érdemes odafigyelni, mert nem minden esetben azonos az öregedési folyamattal.

A demencia megelőzése

 

Épp ezért nagyon fontos szerep jut a demencia megelőzésének! Amiért valaki fizikálisan belépett az idősek korosztályába, lélekben, gondolkodásban maradhat továbbra is fiatalos.

Amellett, hogy konkrét egészségügyi lépést tehetünk azon rizikófaktorok csökkentésével, amelyek közvetlenül is, de hatással vannak a kialakulására: a nikotin, az alkohol, vagy szükség esetén a testsúly csökkentése, a fizikai aktivitás növelése.

Emellett sokat tehetünk a demencia megelőzéséért, ha egy kiegyensúlyozott, stresszmentes életet kezdünk élni!

Tehát szorosan összefügg, hogy testben és lélekben is egyaránt megtegyük azokat a lépéseket, amelyekkel megelőzhetővé válik a demencia kialakulása.

Talán a legegyszerűbb az egészségügyi szükségleteknek eleget tenni, csak akaraterő kell letenni a cigit, az italt, míg elérni egy jobb mentális állapotot, már sokkal nehezebb, de egyáltalán nem lehetetlen, és most nagyon triviális leszek, de ehhez sem kell semmi más, csupán akaraterő. Akarni kell jobb állapotba kerülni! Elengedni a feszültségeket, a stresszt, helyére nyugalomra, békességre, belső tudatosságra törekedni.

Ennek legegyszerűbb és bármikor elkezdhető formája nem más, mint a meditáció és a jóga!

Épp azért, mert meditáció alatt az agyunkkal dolgozunk, és rengeteg tudományos kutatás bizonyította be, hogy már néhány hét aktív meditálás mekkora pozitív változást tud előidézni az agyban, az egész fizikai testünkben, és nem utolsó sorban a lelki, mentális állapotunkban is.

A jóga és a meditáció olyan párosítás, amellyel a memóriát sokkal jobban karban lehet tartani, mint nyelvtanulással vagy keresztrejtvénnyel, mert stabilizálja a hangulatingadozást és a szorongás legyőzésében is segít, nem utolsó sorban a jóga biztosítja azt a mozgásformát is, amivel a fizikai aktivitást meg lehet tartani.

Tenni kell azért, hogy a hátralévő időskori évek minél teljesebbek és harmonikusabbak legyenek, az értelmi és érzelmi intelligencia megtartásával!

Amennyiben szükséged van segítségre, de még nem tudod mit és hogyan kell csinálnod – jelentkezz be a „Spiritualitás és jobblét kezdete” tanfolyamra, és minden szükséges segítséget meg fogsz tőlem kapni!

A tanfolyamokról itt olvashatsz: Képzések

Menü