Mi a Pánikbetegség? – Neked is ez van?

pánik betegség

Egy olyan betegségről beszélünk, amit lehet, hogy az az ember is átélt már életében, akiben fel sem merült, hogy ez pánikbetegség lehet. Volt már olyan hirtelen rád törő testi tüneted, szorongásos légszomj, amitől egy pillanatra megijedtél és azt hitted szívinfarktusod van? De ahogy jött, úgy el is tűnt az érzés, és lehet, hogy igyekeztél minél hamarabb elfelejteni a kellemetlen élményt? Ha így volt minden valószínűség szerint egy enyhe pánikrohamod volt.

A pánikbetegség egy olyan pszichés zavar, ami hirtelen feltörő, intenzív félelem és pánikrohamban nyilvánul meg. Rokon betegségei, amelyek hasonló alapokból fakadnak, a szorongás, a különféle kényszerbetegségek, vagy a poszttraumás stressz.

A pánikbetegség tünete

Egyértelmű jelei közé tartozik az az elemi erejű érzés, aminek nyomán a beteg nem is tudja, mi történik vele hirtelen, így sokan azt hiszik, hogy valami komoly fizikai probléma áll a háttérben, például könnyen azt hihetik, hogy valami súlyos betegség tört ki rajtuk, mint a szívinfarktus, vagy azzal a helyszínnel hozzák összefüggésbe, ahol történt a roham (például emberekkel teli terem, bevásárlóközpont). Ezért sok esetben már azt a helyet is görcsösen kerüli a beteg, ahol előzőleg rohama volt.

A pánikbeteg a roham csúcsára akár 10 perc alatt is eljuthat, és jobb esetben fél óra alatt lefut az egész, majd utána a beteg kimerültséget, fáradságot érez, mivel egész testét igénybe veszi.

Többféle tünete is lehet:

  • rossz közérzet
  • menekülési vágy
  • haláltól és a megőrüléstől való félelem
  • légszomj és fulladás érzet
  • szapora szívverés, mellkasi fájdalom
  • kipirulás
  • izzadás
  • hidegrázás, reszketés
  • szédülés és émelygés
  • hőhullámok
  • fejfájás

Nagyon fontos odafigyelni, hogy ezeket a betegségeket ne tévesszük össze, más eredetű betegségekkel, mint például a kezdődő szívroham vagy különféle hormonális betegségek. A pánikbetegségben szenvedőknek általában más, pszichés betegségeik is vannak, mint a depresszió vagy szociális fóbia. A betegség nagyban veszélyezteti a beteg életkilátásait és rontja az életminőségét, ma már az orvostudomány a pánikbetegséget önálló betegségként kezeli.

A pánikbetegség lelki oka

Egyénenként változó lehet a pánikbetegség kiváltó oka, ám az tény, ha nem vagyunk eléggé összhangban saját magunkkal, akkor nem értjük mit üzen a testünk. Egyszerűen nem tudjuk, mi történik velünk. És itt van a másik csapda, ahelyett, hogy a valódi okot keresnénk, elkezdünk kombinálni és agyalni, rágörcsölni egy adott fizikai tünetre, elkezdünk félni, mi több rettegni. Vagyis elkezdünk félni saját magunktól, lelkünktől, szellemünktől, testünktől, hogy vajon mikor érkezik a következő rosszullét? Amikor pedig elkezdjük várni a következő pánikrohamot és az megérkezik, szépen beleragadunk, tehát a beragadáskor alakul ki valójában az, amit pánikbetegségnek nevezünk.

A hosszabb idő óta eltárolt feszültség, a szeretethiány, energiahiány, mind-mind okai lehetnek a pánikbetegségnek, de a megterhelő élethelyzetek, magánéleti fordulatok vagy váratlan események mind-mind táptalaja lehet a betegségnek, ha az nagy érzelmi megterhelést jelent.

A bennünket hosszabb ideig nyomasztó problémák, tartós párkapcsolati krízis, családdal, barátokkal való megoldatlan konfliktus is pánikrohamhoz vezethet, főképp, ha nem akarunk szembenézni ezekkel a megoldásra váró feladatokkal, konfliktusokkal.

Sokat segítenek a pánikbetegen az orvostudomány mellett az olyan alternatív kezelési lehetőségek, mint a relaxáció vagy meditáció, amikor egy ellazult, vagy épp koncentrált állapotban történő tudati kiüresítés zajlik.

Amennyiben hatékonyan és gyorsan szeretnél megszabadulni tőle, akkor keresd fel az „Együtt a Tiszta Tudatért” Alapítványt, ahol speciálisan tudunk segíteni.  Szinte azonnal elindul a jobbulás és rövid időn belül komfortossá válok az élet. Természetesen itt nem állunk meg, hanem kitakarítunk minden olyan kiváltó okot ami a pánikodat előidézi.

Elérhetőség, időpont egyeztetés.

Jelentkezhetsz egyből a képzésre, ahol azt lépésről lépésre megtanulod, hogyan gyere ki a betegségedből.

Ha családtagodnak vagy neked úgy érzed hasonló problémád van, mint, amit a cikkben boncolgattunk, akkor kérlek, minél hamarabb keress meg, hogy segíteni tudjak!

Menü